بیمه درمانی قانونی

ارسال پست
admin
Site Admin

بیمه درمانی قانونی

پست توسط admin »

‫بیمه درمانی قانونی‬ GKV‬‬
در المان دو نوع بیمه درمانی وجود دارد‪ :
  • بیمه درمانی قانونی‬ Gesetzliche Krankenversicherung; GKV
  • بیمه درمانی خصوصی‬ Private Krankenversicherung; PKV
حدود نود درصد از جمعیت‪ ،‬یعنی ‪
۷۰
‬میلیون‬ ‫شهروند‪ ،‬تحت پوشش بیمه قانونی‪
GKV
‬هستند و از این رو بسیار خوب و جامع تحت‬ ‫مراقبت های پزشکی قرار می گیرند‪ .‬به عنوان عضوی از صندوق بیمه درمانی قانونی ماهیانه‬ ‫مبلغی را به عنوان تعرفه پرداخت می کنید‪ .‬این مبلغ تا سقف معینی بر اساس میزان درآمد‬ ‫ماهیانه شما مقرر می شود‪ .‬بخشی از این هزینه را کارفرمای شما می پردازد‪.‬‬

‫همۀ بیمه شدگان‪ ،‬صرف نظر از میزان مبلغ پرداختی و بدون در نظر گرفتن جنسیت‪ ،‬سن و‬ ‫یا وضعیت سالمت‪ ،‬خدمات درمانی یکسانی را بر حسب ضرورت دریافت می کنند‪ .‬این‬ ‫همبستگی یکی از ارکان اساسی بیمه درمانی قانونی در آلمان است‪.‬‬

‫اگر شما بیمار شوید و یا تصادف کنید و توسط یک پزشک و یا در بیمارستان تحت درمان‬ ‫باشید‪ ،‬صندوق بیمه هزینه های درمان شما را تقبل می کند‪ .‬در مقابل‪ ،‬شخص بیمه قانونی‬
‫شده باید برای دریافت برخی از خدمات در پرداخت هزینه ها مشارکت کند‪

.‬این هزینه‬ ‫تقریبا از‬ ‫ها را را در اصطالح «اضافه پرداخت» ‪
Zuzahlung
‬می گویند‪ .‬کودکان و نوجوانان‬ ‫تمام این اضافه پرداخت ها معافند‪ .‬صندوق بیمه درمانی همچنین هزینه داروهایی‪ ،‬که فقط‬ ‫با ارائه نسخه تحویل داده می شوند و توسط پزشک برای شما تجویز شده اند را می پردازد‪.‬‬

گواهی‬ ‫عدم توانایی کار یا مرخصی استعلاجی

‫اگر شما بدلیل بیماری توانایی حضور در محل کار را نداشته باشید‪ ،‬پزشک معالج یک گواهی‬ ‫عدم توانایی کار برای شما صادر می کند‪ .‬این گواهی از چندین بخش تشکیل می شود‪ .‬اولین‬ ‫بخش آن را به بیمه خود تحویل می دهید‪ .‬دومین قسمت گواهی عدم توانایی کار که تشخیص‬ ‫پزشک در آن ذکر نمی شود برای ارائه به کارفرما در نظر گرفته شده است‪ .‬بخش سوم نزد‬ ‫شما باقی می ماند‪ .‬در صورت ناتوانی از حضور در محل کار‪ ،‬کارفرما حقوق شما را تا مدت‬ ‫شش هفته پرداخت می کند‪ .‬پس از آن و در صورت ادامه بیماری‪ ،‬صندوق بیمه درمانی‬ ‫مبلغی به نام پول بیماری ‪
Krankengeld
‬را به عنوان حقوق به شما پرداخت می کند‪.‬‬
zara

Re: بیمه درمانی قانونی

پست توسط zara »

به توضیحات بالا اینها رو اضافه میکنم (بعضی اطلاعات همپوشانی دارند):

کلیدواژه ها:

Family doctor
General Practitioner (GP)
Hausarzt
Allgemeinarzt

statement of fitness for work
Certificate of illness
Krankmeldung
Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung

✓ خیلی وقت ها مراجعه به پزشک ضروری نیست و بیماری خودش درمان میشه مثل موارد سرماخوردگی اما مسئله اینه که وقتی از شرکت مرخصی بیماری میگیرید باید حتما گواهی پزشک ببرید و بیمه شما هم یه نسخه از اون نامه رو لازم داره.

✓ بهتره قبل از این که مریض بشید یک پزشک عمومی یا پزشک خانواده رو در محله و اطراف خودتون شناسایی کنید چون اگر مثل من موقع بیماری به این فکر بیفتید ممکنه شرایط براتون سخت بشه (یه پزشک رفته تعطیلات، یکی فقط بیمه خصوصی قبول میکنه و...).

✓ تا جایی که من متوجه شدم داشتن پزشک خانواده اجباری نیست و معمولا همه پزشکهای عمومی در ساعات کاریشون بیمار جدید رو پذیرش میکنند، ولی بهتره این کار رو انجام بدید تا کارتون راحت‌تر باشه. گویا برای ثبت پزشک خانواده کار خاصی نباید انجام بشه. من به منشی دکتر گفتم میخوام این دکتر پزشک من باشه.

✓ برای پیدا کردن پزشک خانواده میتونید از گوگل مپ استفاده کنید که ساعت کاری و ریویوها هم اونجا دیده میشه، یا داخل وبسایتهای زیر سرچ کنید (وبسایت بیمه TK و وبسایت جامدا، که هر دو امکان سرچ کردن و دیدن ریویو ها رو دارند):

https://www.tk-aerztefuehrer.de/TK/englische-suche.htm

https://www.jameda.de/

✓ حتما دقت کنید که آیا پزشک، فقط بیمه خصوصی قبول میکنه یا بیمه عادی هم اوکی هست.

✓ بنظر میاد امکان ویزیت آنلاین و یا گرفتن گواهی بیماری برای مرخصی شرکت، از وبسایت های آنلاین هم وجود داره و نیاز به رفتن حضوری نزد پزشک نیست. یکی از این وبسایت ها این هست (بررسی کنید. من تست نکردم):
https://www.zavamed.com/de

✓ به طور کلی طبق قانون آلمان، هر فرد شاغل اجازه داره تا ۶ هفته بیماری از شرکت مرخصی بگیره (روزهای مرخصی با پرداخت حقوق). اما اگر در سال به بیش از ۶ هفته مرخصی بیماری نیاز داشتید، بیمه شما هزینه اون رو میپردازه‌ (تا حداکثر ۷۸ هفته) که به این مورد میگن:
krankengeldfall (sick pay case)

از نظر هزینه ای هم یه سقفی وجود داره که فکر میکنم حداکثر ۹۰٪ از حقوق خالص هست
این در مورد سیستم بیمه قانونی آلمان یا German statutory insurance system هست (که شرکتهایی مثل TK خدماتش رو ارائه میدن)؛ اگر بیمه خصوصی دارید این شرایط فرق میکنه مطابق با بیمه تون.

✓ وقتی مراجعه میکنید به پزشک، یا الکترونیکی گواهی میده یا کاغذی. در حالت کاغذی، سه تا گواهی میگیرید: یکی برای شما، یکی برای شرکت، و یکی برای بیمه.
نسخه بیمه رو یک هفته فرصت دارید آپلود کنید داخل سایت بیمه تون؛ به این ترتیب که میگم (ادامه توضیحات در مورد بیمه TK هست):
باید داخل وبسایتش اکانت بسازید و احراز هویت کنید.
احراز هویت، با اپلیکیشن Nect Wallet انجام میشه که مراحلش آسونه (به پاسپورت یا کارت اقامتتون نیاز هست). قبل از شروع ساخت اکانت داخل وبسایت، اپلیکیشن رو نصب کنید.
مراحل که انجام شد، با شماره بیمه و پسوردی که ساختید وارد اکانتتون بشید (داخل وبسایت TK یا اپلیکیشن خودشون)، و اپلود گواهی پزشکی رو انجام بدید.
یه سوالی ازتون میپرسه، که همون مورد krankengeldfall (sick pay case) هست که بالا توضیح دادم و شاملتون نمیشه مگه اینکه ۶ هفته مرخصی در سال رو رد کرده باشید.

نسخه کاغذی گواهی ها رو حتما نگه دارید
داخل گواهی یک کدی هست (ICD-10-Code) که مربوط به تشخیص بیماریه. اون کد رو میتونید سرچ کنید و توضیحاتش رو پیدا کنید.
javadasadi

پست توسط javadasadi »

آیا بیمه هزینه های دارو رو هم پرداخت میکند؟
یا بخشی از آن را پرداخت میکند؟
developer1

پست توسط developer1 »

javadasadi نوشته شده: جمعه ژولای 01, 2022 10:30 pm آیا بیمه هزینه های دارو رو هم پرداخت میکند؟
یا بخشی از آن را پرداخت میکند؟
بسته به نوع دارو بیمه ممکن هست، همه یا قسمتی از هزینه را تقبل کند و یا کلا هزینه تقبل نکند

اگر دارو برای سلامتی شما ضروری باشد معمولا تحت پوشش بیمه هست
Hani

پست توسط Hani »

#سوال
سلام دوستان
قبل از ملده شدن میشه برای بیمه اقدام کرد ؟
مثلاً بیمه tk
developer1

پست توسط developer1 »

Hani نوشته شده: پنج‌شنبه ژولای 07, 2022 10:27 am #سوال
سلام دوستان
قبل از ملده شدن میشه برای بیمه اقدام کرد ؟
مثلاً بیمه tk
بیمه برای ارسال مدارک ادرس لازم داره، و لزوما ثبت نام در شهرداری لازم نداره

ضمنا به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم این کارها رو از ایران انجام بدید، صبر کنید تا بیاید المان‌
ارسال پست