مدرسه

ارسال پست
admin
Site Admin
پست: 154
تاریخ عضویت: یک‌شنبه می 15, 2022 2:11 am

مدرسه

پست توسط admin »

#مدارس_در المان
Schulsystem in Deutschland

سیستم اموزشی در المان در هر ایالت متفاوت می باشد ولی مدرسه رفتن تا کلاس دهم در تمام ایالتها اجباری می باشد و اگر فرزندتان را به مدرسه نفرستید از طریق پلیس و اداره Jugenamt پیگیری می شود و جریمه های سنگین نیز در بردارد۔

🔵 هزینه
در المان دانش آموزان معمولاً به مدارس دولتی می روند که رایگان است و فقط مبلغ کمی باید برای هزینه تهیه کپی، و یا گردش دسته‌جمعی، پرداخت شود. در مدارس خصوصی باید شهریه پرداخت شود. مدارس خصوصی معمولا توسط شرکت‌های خصوصی، کلیساها و یا انجمن‌های مختلف سازماندهی می‌شوند. این مدارس اغلب دارای یک مفهوم متمایز یا روش خاص تدریس هستند وبیشتر شان در ازای پرداخت پول ارائه خدمات می‌کنند. اگر میخواهید فرزند شما به مدرسه خصوصی برود، ابتدا باید با آنها تماس بگیرید و شرایط و الزامات آن مدرسه را بپرسید. شما می‌توانید لیست جامعی از تمام مدارس شهر خود را درباره مدارس در ایالت خود بیابید.


🔵 سن شروع مدرسه
در المان بچه ها باید بین سن ۶ تا ۷ به مدرسه بروند این قانون شامل بچه های مهاجر هم
می شود۔

🔵 سال تحصیلی
شروع سال تحصیلی از ماه آگوست می باشد
و تعطیلات مدارس دو هفته در ماه پاییز دو هفته در ماه زمستان و دو هفته در ماه بهار و شش هفته در ماه تابستان می باشد ۔لازمه اینجا اشاره کنم که تعطیلات مدارس در المان ایالت به ایالت تاریخ ها فرق میکند

🔵 مدارس در المان سه مرحله دارد و هر مرحله شامل بخش هایی می شود به ترتیب👇👇👇
  • primarstufe یا همان مدرسه ابتدایی
  • Sekunderstufe 1 یا همان مدرسه راهنمایی
  • Sekunderstufe 2 دبیرستان و مرحله بالاتر برای گرفتن دیپلم می باشد
📚 دبستان
primarstufe از کلاس اول تا کلاس چهارم ابتدایی می باشد
عموما Klaase 1-4
ویا در Berlin-Brandenburd (1-6)
که زیر مجموعه ان دونوع دبستان وجود دارد

1-Grundschule
2-Forderschule

🖌 گروندشوله Grund schule یک مدرسه عادی می باشد
🖌 و فوردرشولهForder schule برای بجه های که از لحاظ ذهنی یا جسمی نیاز به کمک بیشتری دارند می باشد۔
گروند شوله یا همان مدرسه ابتدایی از کلاس اول تا چهارم می باشد البته در بعضی ایالتها مثل Berlin و Branden burg
ابتدایی شش سال می باشد۔

معلم ابتدایی از کلاس اول تا کلاس چهارم تغییر نمی کند و یک نفر می باشد۔ و این به این دلیل است که در این مدت چهار سال معلم شناخت دقیق و کامل و بیشتری از فرزند شما داشته باشد تا بهتر بتوانند راهنمای و انتخاب برای مراحل بالاتر بکنند۔

برای بچه ها در دو سال اول ابتدایی سیستم نمره دهی وجود ندارد۔
ولی سال سوم و چهارم ابتدایی با سیستم نمره دهی آشنا می شوند۔


📚Skunderstufe 1 👇 مدرسه های راهنمایی

در این قسمت هم چند تا زیر مجموعه دارد
1 Fördern Schule
2-Haupt Schule
3-Real Schule
4-Gymnasium


🖌Fördern Schule
همانطور که در بالا اشاره شد
مختص بچه های می باشد معلولیت ذهنی و بدنی دارند۔

🖌Haupt Schule
-9 Klasse ErsteSchul abschlus
-Ausbildund (hand werklich)
-Kann nicht Studieren
که از کلاس چهارم تا کلاس نهم می باشد برای بچه های پیشنهاد می شود که سطح درسی انها در حد متوسط و ضعیف تر می باشد و انها می توانند بعد از اتمام کلاس نهم با ان مدرک یکسری آسبیلدونگ ها را انجام دهند (اسبیلدونگهای فنی ) (hand werklich)
مدرک پایانی کلاس نهم Haubt schul abschluss نام دارد۔ که با این مدرک نمی توانند وارد دانشگاه شوند۔

🖌Real schule
-10 Klasse
-normale Schule
-Ausbildung (fast alle)
-Kann nicht Studieren
که از کلاس چهارم تا کلاس دهم می باشدشامل بچه های می شود که سطح درسی شان در حد متوسط می باشد و اینها می توانند با مدرک کلاس دهم اسبیلدونگ های مختلفی مثل آسبیلدونگ پرستاری انجام دهند که هم درس های تئوری و عملی دارند۔ با مدرک این مدرسه نمی شود وارد دانشگاه شد۔ولی تقریبا بیشتر اسبیلدونگ ها را می شود گرفت۔

📚 Sekunder schule 2
که زیر مجموعه آن شامل

Gymnasium schule
Gesamt Schule
بچه های که سطح درسی شان تا حدودی قوی تر می باشد و تا کلاس سیزدهم می باشد


🖌 Gymnadium
-12-13/Klasse
-fur die begabt (باهوش -با استعداد)
-langer Schule
-mehr fremde Spreche
-andere Facher als Realschule
-Ausbildung
-Abitur

بالاترین نوع مدرسه یا همان دبیرستان می باشدکه شامل بچه های می شود که باهوش تر و سطح درسی انها بالاتر می باشند که در این مدارس تا کلاس دوازدهم و در بعضی استانها تا کلاس سیزدهم مثل استان بایرن ،می باشد درس میخوانند و دیپلم میگیرندو با همان دیپلم یا Abitur با توجه به نمره هایشان در رشته های مختلف وارد دانشگاه شوند۔

🖌 Gesamt Schule
تقریبا مثل گیمنازیوم می باشد که این هم تا کلاس دوازدهم و سیزدهم می باشد۔
مدارس دو بار در سال کارنامه یا همان Zugnis ارائه می دهند اولین کارنامه در ماه ژانویه januer و دومین کارنامه اخر سال تحصیلی قبل از تعطیلات تابستانی صادر می شود۔

که طبق این کارنامه و نمرات بچه ها می توانند کلاس بالاتر بروند یااگر نمره های خوبی کسب نکرده باشند باز باید در همان کلاس ادامه دهند (Wieder holen)

📝توجه :کودکان و نوجوانانی که تازه وارد المان شده اند یا وسط سال تحصیلی وارد المان می شوند با توجه به پیش زمینه ی زبان المانی انها ،که در چه سطحی می باشد به ترتیب در سه گروه قرار میگیرند
1-Will kammen klassen
2-vorbreitung klassen
3--ü-Klassen

که در این کلاسها بچه ها زبان المانی و قوانین المان را یادمیگیرند،و بستگی به توانایی و استعداد فرزند شما دارد که تا چه زمانی در این کلاس ها بمانند۔
معمولا بین شش ماه تا دو سال زمان میبرد تا برای بچه ها تصمیم گیری شود که چه سطحی را ادامه دهند۔

📝 سیستم نمره دهی در المان
Benotungs system از شماره ۱ تا ۶ می باشد

1-Sher gut خیلی خوب
2_ Gut خوب
3-Befriedigend ۱۵-۱۴ راضی کننده
4-Ausreischend کافی نمره قبولی همان۱۰
5-Mangel haft نمره تک
6-Ungenugend خیلی بد
developer1
پست: 166
تاریخ عضویت: دوشنبه می 23, 2022 5:16 pm

Re: مدرسه

پست توسط developer1 »

📚 به صورت کلی شما برای ثبت نام فرزندتون در مدرسه دو انتخاب مدرسه دولتی و خصوصی رو دارید.

🖌 برای مدرسه دولتی، به محض ملده شدن فرزند زیر ۱۸ سال شما، اسمشون در سیستم ثبت میشه و نامه ای برای شما ارسال میشه که ۱۴ روز وقت دارید که فرزند رو در SIZ (Schulinformationszentrum) ثبت کنین.
سپس از SIZ وقت بگیرین.
مدارکی که باید برای مراجعه به SIZ به همراه داشته باشید برگه ی ملده، پاسپورت کودک و والدین هست.

☑️ در SIZ یک تست میگیرن از کودک در حد دو صفحه نقاشی و خواندن حروف و سپس مدرسه رو بر حسب نزدیکی به خونه معرفی میکنن.

در تست SIZ اگر فرزند شما نتونن آلمانی حرف بزنن، برای یادگیری زبان به مدارسی ارجاع میشن که داخلشون زبان آموزش داده میشه. بسته به میزان یادگیری اونجا میمونن و آموزش میبینن تا بتونن وارد کلاس سطح خودشون بشن.

🟩 توصیه: اگر قصد مهاجرت دارید برای یادگیری زبان فرزندانتون داخل ایران اقدام کنید.

🖌 علاوه بر مدرسه ی دولتی انتخاب ثبت نام در مدارس خصوصی رو هم دارید، که این مدارس ممکنه تا ۸۰۰ یورو (و شاید حتی بیشتر) در ماه هزینه خواهند داشت. خدمات مدارس خصوصی با مدارس دولتی تفاوت چندانی ندارن!
برای اطلاعات بیشتر راجع به این مدارس، اونها رو به همراه اسم شهری که هستید سرچ کنید.

📝 چند نکته کاربردی:

۱- ترجمه كارت واكسن رو همراهتون داشته باشيد . احتمالا كودكتون بايد بره با فاصله شش هفته دو تا واكسن شش سالگي بزنه. كه بار اول رو گاهي قبل ثبت نام ميخوان، اگر وقت نباشه بعد ثبت نام. با خيال راحت واكسن بزنيد براش، درد و تب بعدش اصلا نداره (هم تجربه شخصی و هم تایید پزشک این رو ثابت کرده واکسن ها درد بازو و تب ندارن)

۲-اگر ظرفیت داشته باشن، ازتون ميپرسن که مايل هستید كودكتون تا ۱۲ ظهر باشه يا تا ۴ عصر. و معمولا خودشون تا ۴ رو پيشنهاد ميدن، براي انجام تكاليف و قصه و بازي به زبان آلمانی!
اگر مايل بوديد و جا نداشتن، اسم فرزندتون رو میتونید در لیست رزرو قرار بدید.

۳- يه ليست از كتاب و لوازم التحرير ميدن كه تهيه كنيد كه حدودا ۱۵۰ تا ۲۰۰ يورو هزينه داره. گزينه هایی هم هست كه از مدرسه كتاب دسته دوم بخريد يا امانت بگيريد. البته براي كتاب هاي كار نه، براي كتاب هاي روخواني كه نياز به نوشتن و حل كردن داخل كتاب نداره و پيشنهاد خوبی هم می‌تونه باشه. چون هر كتابشون حدود ۲۰ يورو قيمت داره.

۴- معمولا بچه های ابتدایی برای مدرسه کیف های مخصوصی دارن كه بين ۱۵۰ تا ۳۰۰ يورو قيمتش هست. البته اواسط سال تحصیلی گاهی فروشگاه ها توی انبارشون دارن و اونها رو با تخفیف، بین ۴۰ تا ۶۰ یورو میفروشن. که سال بعد محصول جديد بيارن.

۵- منشي مدرسه احتمالا ازتون ميپرسه كدوم تعاليم مذهبي رو دوست داريد كودكتون ببينه، كاتوليك يا پروتستان يا هيچ كدوم و صرفا تعاليم اخلاقي، كه بين اين سه تا ميتونيد براي زنگ ديني شون انتخاب كنيد.


۶- ممکنه لازم باشه در ایالت‌های مختلف مبالغی رو هم بابت پول نهار به مدرسه دولتی پرداخت کنید (مثلا ۳.۶ یورو در روز در رایلند فالتز) ولی بقیه موارد در این مدارس (دولتی) رایگان هستن.

۷- مهد ها اغلب پر هستن، قبل از اومدن به آلمان برای رزرو مهدکودک از طریق ایمیل اقدام کنید.

۸- اگر مجبور هستید كه به خاطر شغل يا تحصيل كودكتون رو به مهد بسپارید، در حالي كه مهد خالی پیدا نمیکنید، ممکنه بهتون پرستار ( Tages Mutter) معرفي ميشه. Tages Mutter (معمولا) خانومي هست كه توي خونه خودش حداكثر پنج تا بچه رو نگه ميداره و زير نظر اداره مهد كودك ها فعاليت ميكنه. در این مورد و اینکه چقدر هزینه داره و چقدرش رو دولت تقبل می‌کنه هم در ایالت خودتون سوال کنید.

ممکنه جزییات این مراحل و موارد در شهرهای مختلف متفاوت باشه به همین خاطر این متن رو فقط به عنوان نمونه و سرنخ در نظر بگیرید و دقیقش رو از ادارات و مقامات محلی خودتون بپرسید.
ارسال پست