انرکنونگ تخصصهای فنی حرفه ای

ارسال پست
admin
Site Admin

انرکنونگ تخصصهای فنی حرفه ای

پست توسط admin »

با سلام خدمت همگی دوستان
امیدوارم که مطالبی که اینجا میذارم کارگشا باشه.
این مطالب مربوط به کسانی هستش که تخصص دارند و دارای مدرکی کمتر از لیسانس هستند.

که میتونند براساس نوع ویزای
16d
با قرارداد اقدام کنن.

و اگه مطلبی رو میدونین اشتباه هستش بگین اصلاح کنم.
الان که اینا رو دارم می نویسم ۹ نوامبر ۲۰۱۹ هستش و این مطالب ترکیبی از قوانین فعلی و تجربیات و نظریات شخصی هستش،
پس به عنوان قطعیت به آن اکتفا نکنید و قبل از هر کاری باز بررسی هاتون را کامل کنید ،

مثلا شاید رویه سفارت عوض شده باشه و ...
اولین قدم مطالعه مدارک مورد نیاز سفارت هستش که به عنوان مرجع و بهترین راهنما هستش.
( حتما زبان سایت رو آلمانی کنید چون آپدیت تر هستش)

مدارک
مدارکی که مشاهده میکنید رو تو گروه توضیح داده شده و می تونین در گروه سرچ کنید.
سه موردش تفاوت داره که اونا رو توضیح میدم.
  • ۱. مدرک زبان B2
  • ۲. جواب آنرکنونگ ( ارزشیابی، معادل سازی، انطباق سازی)
  • ۳. تدابیر براساس جواب آنرکنونگ.
زبان که کاملا مشخصه ، تنها نکته ای که هست تا می تونید زبانتون رو قوی کار کنید صرف گرفتن مدرک نباشه.

آنرکنونگ
برا آنرکنونگ وارد سایت زیر میشین، شغل مورد نظر که همون تخصص تان هستش رو انتخاب کنید
( این مرحله خیلی مهم هستش و با حوصله و دقت انجام بدین چون بعضی شغل های تو ایران با آلمان تفاوت داره و اینکه شما فقط با این عنوان شغلی میتونین در آلمان کارکنید ،
همچنین لینک سایت اداره کار رو هم فرستادم که اونجا بیشتر جزئیات شغل ها رو مشخص کرده و راهنمای خوبی است)

https://www.anerkennung-in-deutschland. ... erater/de/

و از اپلیکشن راهنمای آنرکنونگ هم میتونین استفاده کنید

https://play.google.com/store/apps/deta ... chland.app

سایت اداره کار
https://berufenet.arbeitsagentur.de/ber ... ?path=null

بعد شهر رو انتخاب میکنی و پس از تایید، اطلاعات مربوط به اداره ای که آنرکنونگ شما رو میتونه انجام بده نشون داده میشه.
که باهاشون مکاتبه میکنین که معمولا لیست مدارک میفرستن.
یه لیست مدارک هم به عنوان نمونه میزارم

ادامه مطلب رو برا تکنسین های فنی میگم چون خودم فنی هستم و این راه رو رفتم
ولی در کل، روند مشابه هم هستش و شاید اداره مربوطه فرق کنه
تکنسین های فنی به دو اداره ارجاع داده میشن در سایت آنرکنونگ( مرحله قبل که گفتیم)
HWK یا IHK .

دوستان مدارکی که برا آنرکنونگ میخواین آماده کنین نیاز به تایید سفارت نداره( اینجا منظور مدارک برا سفارت نیست)

مدرکی مثل گواهی کار ، مترجم رسمی کفایت میکنه.
و مدارک دیگه مثل فنی حرفه ای تاییدیه دادگستری و وزارت خارجه که خود مترجم یه هزینه میگیره و این کار رو براتون انجام میده.

اداره ارزشیابی

اگه به
IHK
ارجاع داده شدین که کلا توی یه آلمان یک شعبه هستش و مدارک رو هم باید پست کنید( مکاتبه باهاشون داشته باشین)
و هزینه آنرکنونگ 600 یورو هستش واز زمانی که شروع میکنند ۳ الی ۶ ماه طول میکشه تا نتیجه آنرکنونگ رو بدن.

ولی اگه به
HWK
ارجاع داده شدین هر شهر اداری آلمان یک
HWK
داره، که کار شما رو انجام میدن و مدارک رو میتونین اسکن کنید و
پی دی اف کنین و با ایمیل بفرستین. هزینه بسته به شرایط حداکثر ۶۰۰ یورو و جواب آنرکنونگ هم از۳ الی ۶ ماه.

سعی کنین ارتباط بگیرین با مسئول مربوطه که در ادامه روند و حتی هنگام کار پیدا کردن به عنوان مشاوره ازشون کمک بگیرین .

جواب آنرکنونگ سه حالت میشه :
  • یا کلا رد میشین و میگن شرایط شما برای شغل مورد نظر کافی نیست
  • یا آنرکنونگ کامل انجام میشه و کاملا انطباق داده میشه.
  • ‍و یا حالت سوم( که معمولا و بیشتر این حالت رخ میده) که انطباق شما کامل نیست و نیاز به گذراندن دوره آموزشی برای تکمیل دارین
که از دو راه میتونین اون رو تکمیل کنید:
  • یا یه موسسه پیدا میکنید که نقص شما رو آموزش بده و این مورد هزینه با خودتون هستش و باید ثبت نام و پرداخت انجام بدید.
  • و یا با شرکت ها ارتباط بگیرین که قبول کنند که آموزش شما رو تکمیل کنند که اگه این حالت باشه معمولا قرادادی با شما میبندن و حقوق کمی هم شاید۴۰۰ یورو بهتون پرداخت میشه
این هم بگم که شما با ویزای اموزشی هم اجازه کار دارین و میتونی علاوه بر آموزش، بصورت پاره وقت کار کنید که لینک زیر رو برا مطالعه بیشتر فرستادم

https://www.make-it-in-germany.com/de/v ... ikationen/

حالا با مدرک ب۲ و جواب آنرکنونگ و تدابیر براساس آنرکنوگ( همان آموزش در موسسه یا یک شرکت) و مدارک دیگه لیست سفارت،
در زمانی که وقت مصاحبه هستش تشریف میبرید سفارت.

حالا یه بحث گرفتن قرارداد رو میخوام مشخص کنم .شما هروقت بتونین با یه شرکت آلمانی قرارداد ببندین و شرکت براتون موافقت اولیه اداره کار بگیره ،
اینا رو با یه درخواست وقت فوری( با ذکر شماره رفرنس همون وقت کاری که از قبل داشتین)
برا سفارت میفرستین که وقت فوری بهتون بدن. و با مدارک مورد نیاز خودش که لینکش رو فرستادم میرین سفارت.

https://teheran.diplo.de/blob/2074082/1 ... f-data.pdf

و در آخر برا ارتباط گرفتن با شرکت و نتیجه مناسب گرفتن، بهتره زبانتون خوب باشه و جواب آنرکنونگ هم رو پیوست رزومه برا شرکتا بفرستین.

برا اینکه که ابهامی نباشه، در کل تکنسین به دو صورت دوره آموزشی و یا قرارداد کاری میتونه اقدام کنه.

و یکسری نکات برای پیدا کردن کار:

علاوه بر تخصص که مهم ترین مسئله هستش و هر چه نیاز به تخصصتون در آلمان بیشتر باشه ، احتمال بالاتر میره. ولی باید درنظر داشته باشین ،خیلی مواقع نیز زبان تعیین کننده هستش.

با یه نفر از شرکتی که مصاحبه کننده بود صحبت میکردم ، میگفت ما به براحتی از کل اتحادیه اروپا نیرو میگیریم و مشکلات اقامتی هم ندارند. ولی کسانی هستند که دو سال دارند برایمان کار می کنند ولی سطح زبانشون در حد شما نیست( خودم ب۲ هستم ) و براشون رضایت بخش بود.

من خودم خیلی پراکنده (کل آلمان ) دنبال کار نبودم و سعی کردم هدفمند پیش برم و یک شهر و اطراف اون رو که برای خودم مناسب دیدم ( از جنبه های مختلف . کاری ، آب و هوایی و ...)، موقعیت های شغلی رو از سایت هایی که آگهی های کاری داشتند از قبیل

StepStone.de
و
Arbeitsagentur.de
، رو پیدا کنم .

و از طرفی شرکت های مرتبط با شغلم در اون شهر رو از طریق مختلف
( بخصوص سایت gelbeseiten.de )

پیدا و سایت شون رو مطالعه می کردم ،که در صورت نیاز به نیروی کار، با عنوان
Karriere
و
Angebot

در سایتشون راحت میشه اون رو پیدا کرد .
و در این بین شرکت های کوچک و متوسط زیادی پیدا میکردم که سیستم مدیریت کوچک تر داشتند که سریع تر جوابگو بودند و معمولا مدیر اون مجموعه خودش مصاحبه عادی و فنی رو انجام میداد. و نتیجه و فیدبک های بهتری میگرفتم.

و در جواب تجربه ای که شاید داشته باشین ، منم یه شرکتی پس از اینکه دوباره ازم پرسید که آلمان ام و یا ایران( با اینکه تو رزومه آدرس ایران رو نوشته بودم) ، بعد ده روز پیام داد اومدی آلمان حتما یه سر به ما بزن .

و در جواب سطح زبان ، از دوستان ام که آلمان هستند همه توصیه اصلیشون زبان هستش و میگن تا میتونی زبان رو قوی کارکن.

و در آخر نظرم اینه، اینکه برین اونجا و شانستون بیشتر باشه اوکی. ولی تا اینجا هستین تمام تلاشتون رو انجام بدین.
امیدوارم مفید باشه.
hamedsaffar1986

Re: پرسشهای متفرقه

پست توسط hamedsaffar1986 »

سلام جناب آشنا من آخر ماه وقت ویزامتریک دارم تاترجمه هارو لگال کنم چون میخام برا انرکنونگ اقدام کنم مدرکم کاردانیه و مدرک فنی حرفه اي ۲۸۰۰ ساعته هم دارم سؤالم اینه که آیا برای انرکنونگ باید یکسری کپی برابر اصل ازروی ترجمه های لگال شده بگیرم و بفرستم یا نه
ممنونم
developer1

Re: پرسشهای متفرقه

پست توسط developer1 »

hamedsaffar1986 نوشته شده: جمعه ژوئن 10, 2022 6:25 pm سلام من آخر ماه وقت ویزامتریک دارم تاترجمه هارو لگال کنم چون میخام برا انرکنونگ اقدام کنم مدرکم کاردانیه و مدرک فنی حرفه اي ۲۸۰۰ ساعته هم دارم سؤالم اینه که آیا برای انرکنونگ باید یکسری کپی برابر اصل ازروی ترجمه های لگال شده بگیرم و بفرستم یا نه
ممنونم
همین پست بالا رو بخونید
باید با سازمان مربوطه مکاتبه کنید و لیست مدارک مورد نیاز رو ازشون بگیرید
گاهی وقت ها حتی لازم نیست پست کنید اسکن رو ایمیل کنید کافی هست
بعضی وقتها میگن پست کنید
ایمیل بزنید و ببینید دقیقا چی می خواهند
shokri2462

Re: انرکنونگ تخصصهای فنی حرفه ای

پست توسط shokri2462 »

سلام دوستان
من با یک شرکت نسبتا بزرگ آلمانی قرارداد بسته ام وچون مدرک تحصیلیم کاردانی هست خودشون برای ارزشیابی از روش فست ترک اقدام کردند ایا فست ترک ارزشیابی فرق میکنه؟بیشتر از 5ماه گذشته جوابی ندادند با نفر منابع انسانی شرکت تماس میگیرم میگه متاسفانه اداره مربوطه خیلی کندن وبه خاطر اوکراینیها خیلی سرشون شلوغه به نظر شما این زمان نرماله؟
برای کاردانی رشته الکترونیک کسی تو گروه هست که ارزشیابی کرده باشه؟نتیجه چه بوده؟ به نظر شما با 10سال سابقه مرتبط و1200ساعت مدرک سازمان فنی حرفه ای مرتبط احتمال داره تایل وایز بهم بخوره؟
perl

Re: انرکنونگ تخصصهای فنی حرفه ای

پست توسط perl »

shokri2462 نوشته شده: پنج‌شنبه آگوست 04, 2022 6:59 am سلام دوستان
من با یک شرکت نسبتا بزرگ آلمانی قرارداد بسته ام وچون مدرک تحصیلیم کاردانی هست خودشون برای ارزشیابی از روش فست ترک اقدام کردند ایا فست ترک ارزشیابی فرق میکنه؟بیشتر از 5ماه گذشته جوابی ندادند با نفر منابع انسانی شرکت تماس میگیرم میگه متاسفانه اداره مربوطه خیلی کندن وبه خاطر اوکراینیها خیلی سرشون شلوغه به نظر شما این زمان نرماله؟
برای کاردانی رشته الکترونیک کسی تو گروه هست که ارزشیابی کرده باشه؟نتیجه چه بوده؟ به نظر شما با 10سال سابقه مرتبط و1200ساعت مدرک سازمان فنی حرفه ای مرتبط احتمال داره تایل وایز بهم بخوره؟
بله احتمال زیاد ، فقط بدونید که روند انرکنونگ طولانی هست،

ضمنا یک سوال رو در چند فروم نپرسید ، نزدیکترین تاپیک رو انتخاب کنید و اونجا بپرسید
ارسال پست